A resistance of 10Ω , a capacitance of 0.1 μF and an inductance of 2mH are connected in series across a source of alternating emf of variable frequency. At what frequency does maximum current flow?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.25 kHz
b
23.76 kHz
c
35.46 kHz
d
46.72 kHz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At resonance xL=xC ⇒ f0=12π LC=12π2×10−3×0.1×10−6=11.25kHz
A resistance of 10Ω , a capacitance of 0.1 μF and an inductance of 2mH are connected in series across a source of alternating emf of variable frequency. At what frequency does maximum current flow?