The resistance in the following circuit is increased at a particular instant. At this instant the value of resistance is 10 Ω. The current in the circuit will be now
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
i=0.5 A
b
i>0.5 A
c
i<0.5 A
d
i=0
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If resistance is constant (10 Ω), then steady current in the circuit i=510=0.5 A But resistance is increasing it means current through the circuit start decreasing. Hence, inductance comes in picture which induces a current in the circuit in the same direction of main current. So i>0.5 A.