The resistance of a heater coil is 110 ohm. A resistance R is connected in parallel with it and the combination is joined in series with a resistance of 11 ohm to a 220 volt main line. The heater operates with a power of I10 watt. The value of R in ohm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.22
b
24.42
c
Negative
d
That the given values are not correct
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power consumed by heater is 110 W, so by usingP = V2R110 = V2110 ⇒ V=110V. Also from figure, i1 = 110110 = 1A and i = 11011 = 10A. So i2 =10−1=9AApplying Ohm's law for resistance R, V = iR⇒ 110=9 × R ⇒ =12.22 Ω