A resistance is made by connecting two wires (series) of same material of radii 2 mm and 5 mm and length 8 cm and 5 cm. A potential difference of 22V is applied to them. The potential difference on the longer wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 V
b
18 V
c
16 V
d
20 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistance ratio R1R2=l1l2r22r12=85254=10:1 V1V2=101