A resistance of 20 ohms is connected to a source of an alternating potential V=220 sin (100 πt) The time taken by the current to change from its peak value to r.m.s. value is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 sec
b
0.25 sec
c
25×10−3 sec
d
2.5×10−3 sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Peak value to r.m.s. value means current becomes 12 times.So from i = i0 sin 100 πt⇒12×i0=i0sin 100 πt⇒sinπ4=sin100πt⇒t=1400sec=2.5×10−3 sec