The resistance of a potentiometer wire of length 200cm is 10Ω . This wire is connected in series with a 20 v battery and an external resistance of 30Ω . What will be the balancing length of a secondary cell of emf 4 volt?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120cm
b
160cm
c
180cm
d
140cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current in the potentiometer wire is given by i=2010+30A=0.5APotential gradient =0.5 x 10200v/cm=140v/cmIf x cm be the balancing length, Then140 ×x=4⇒x=160cm
The resistance of a potentiometer wire of length 200cm is 10Ω . This wire is connected in series with a 20 v battery and an external resistance of 30Ω . What will be the balancing length of a secondary cell of emf 4 volt?