The resistance of a semicircle shown in fig. between its two end faces is (Given that radial thickness = 3 cm, axial thickness = 4 cm, inner radius = 6 cm and resistivity = 4×10−6Ωcm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24.15×10−6Ω
b
7.85×10−7Ω
c
7.85×10−6Ω
d
7.85×10−5Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, A = 4 cm x 3 cm = 12 cm2I=πr=π(6+3/2)=π×7.5cmR=ρ/A=4×10−6×π×7.512= 7.85x10-6 ohm.