The resistances 500 Ω and 1000 Ω are connected in series with a battery of 1.5 volt. The voltage across the 1000 Ωresistance is measured by a voltmeter having a resistance of 1000 Ω. The reading in the voltmeter would be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 volt
b
1.0 volt
c
0.75 volt
d
0.5 volt
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current through battery = 1.5500+500=1.5 mAVoltage drop across 500 Ω=1.5 x 10-3500=0.75 VSo reading of voltmeter = 1.5 - 0.75 = 0. 75 V