Resistivity of the material of a wire is 6 x 10-8 ohm-m and the intensity of electric field inside it is 12 x 10-6 V/m. if cross sectional area of the wire is 1 mm2 , the electric current flowing through it is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 A
b
1.2 A
c
0.4 A
d
0.02 A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current density j=Eρ=12×10−66×10−8A/m2=200A/m2∴i =jA=200×10−4Amp=0.02A