A resistor R=100Ω is connected in series with a capacitor. A source of supply voltagee=100 cos100πt volt is connected across the combination. If the current through the circuit is i=42 cos100πt+π4A the value of capacitance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100πμF
b
50πμF
c
1πμF
d
10πμF
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current leads the supply voltage by an angle ofπ4∴ xcR=tanπ4⇒1/ωcR=1⇒C=1ωR=1100π×100F=100πμF