In a resonance tube experiment to determine the speed of sound in air, a pipe of diameter 5 cm is used. The air column in pipe resonates with a tuning fork of frequency 480 Hz when the minimum length of air column is 16 cm. The speed of sound in air at room temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 m/s
b
336 m/s
c
340 m/ s
d
360 m /s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that end correction = 0.6 r, where r is radius of resonance tube. The equivalent length is given byL= L + 0.6 rthe situation is shown in fig. (10 ) From figure, L′=λ/4 or λ=4L′ Now V=nλ=n4L′ or V=480[4(l+0⋅6r)] V=480[4(0⋅16+0⋅6×0⋅025)] =336m/s