In a resonance tube experiment a student using a tuning fork vibrating at frequency 800 Hz produces resonance in a resonance column tube. The upper end is open and the lower end is closed by the water surface which can be changed. Successive resonances are observed at lengths 9.75 cm, 31.25 cm and 52.75 cm. the approximate speed of sound in air from this data will be?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
344 m/s
b
320 m/s
c
330 m/s
d
360 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For the tube open at one end, the resonance frequencies are nv4ℓ, where n is a positive odd integer. If the tuning fork has a frequency f and f1, f2, f3 are the successive lengths of the tube in resonance with it, we havenv4ℓ1=f1; (n+2)v4ℓ2=f2 ;(n+4)v4ℓ3=f3giving f3−f2=f2−f1=2v4v=v2vBy question,f3−f2=52.75−31.25=21.5cmand f2−f1=31.25−9.75=21.75cmThus v2f=21.50v=2f×21.50=2×800×0.2150=344 m/s