In a resonance tube experiment when the tube is filled with water up to a height of 17.0 cm from bottom, it resonates with a given tuning fork . When the level is raised the next resonance with the same tuning fork occurs at a height of 24.5 cm . If the velocity of sound in air is 330 m/s , the tuning fork frequency is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1100Hz
b
550Hz
c
2200Hz
d
3300Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For two consecutive resonance, L2-L1= λ2⇒24.5−17=λ2⇒λ=15cmWe know, f=vλ⇒f = 3301510−2=2200Hz