A rifleman on a train moving with a speed of 32 kmh-1 fires at an object running away from the train at right angle with a speed of 24 kmh. The line connecting the man and the object makes an angle of 30° to the train at the instant of shooting. The angle of aiming with the direction of train is α in order to hit the object. The muzzle velocity is 450 kmh-1. If sinα−π6=n+63225, then find the value of n.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let A be the rifleman and P the object at the instant of firing the shot and Q, the object at the moment when it is hit by the shot. Let QP meet the path of train at M.Let the shot takes t hour t reach the object.∴Velocity of shot in the direction of AM=450cosα+32∴ d=450cosα+32 …(i)The velocity of shot in direction of MQ=450sinαNow, PQ=24t∴ MQ=MP+PQ=dtan30∘+24t∴ (450sinα)t=dtan 30∘+24t∴ dtan30∘=450tsin α−24t …(ii)Dividing Eqs. (i) by (ii), we get450cos α+32450sin α−24=1tan30∘=3⇒ sin α−30∘=8+63225∴ n=8