A ring of mass M = 90 gram and radius R = 3 meter is kept on a frictionless horizontal surface such that its plane is parallel to horizontal plane. A particle of mass m = 10 gram is placed in contact with the inner surface of ring as shown figure. An initial velocity v=2 m/s is given to the particle along the tangent of the ring. The magnitude of the force of interaction in milli-newton between them after 1 sec from the start is ………..
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
There is no external force acting on the system 'ring + particle' , it means the COM will move with constant velocity and center of ring and particle will rotate about COM. Velocity of COM is Vcm=mVm+M Radius of Rotation of particle is x= M.R M+m The normal reaction between the particle and ring provides required centripetal force for circular motion of the particle about COM. ∴N=mv−vcm2x=mv2M(m+M)R=(0.01)(2)2(0.09)(0.1)(3)=6×10−3 newton