Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ring starts from rest and acquires an angular speed of 10 rad/s in 2 s. The mass of the ring is 500 g and its radius is 20 cm. The torque on the ring is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0 .02 Nm

b

0 .20 Nm

c

0. 10 Nm

d

0 .01 Nm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

α=(10/2)rad/s2=5rad/s2I=MR2=12(0⋅2)2=0⋅02kg−m2τ=Iα=5×0⋅02=0⋅10Nm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A ring starts from rest and acquires an angular speed of 10 rad/s in 2 s. The mass of the ring is 500 g and its radius is 20 cm. The torque on the ring is