The r.m.s. speed of particle of mass 5×10−17 kg in their random motion in air at NTP will be (Boltzmann's constant) K=1.38×10−23J/K:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15×10m/s
b
15×10−3m/s
c
10×10−2
d
1.5×102m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenMass of the particle m=5×10−17kg.Absolute temperature = 273 KThe rms speed of the particle is given by vrms=3KTm=3×1.38×10−23×2735×10−17 =226×10−6=15×10−3m/s