The r.m.s. value of an ac of 50 Hz is 10 amp. The time taken by the alternating current in reaching from zero to maximum value and the peak value of current will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 × 10–2 sec and 14.14 amp
b
1 × 10–2 sec and 7.07 amp
c
5 × 10–3 sec and 7.07 amp
d
5 × 10–3 sec and 14.14 amp
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by the current to reach the maximum value t=T4=14ν=14×50=5×10−3secand io=irms2=102=14.14 amp