The RMS value of the electric field of the light coming from sun is 720 N/C . The average energy density of the emf is___
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3×10−3J/m3
b
4.58×10−6J/m3
c
6.37×10−9J/m3
d
81.35×10−12J/m3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In electromagnetic waves, electric energy density is equal to magnetic energy density.Total energy density=2xelectric energy=2(12ε0E2)=2×12×8.854×10−12×(720)2=4.58×10−6J/m3