Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The rms value of the electric field of a plane electromagnetic wave is 314 V/m. The average energy density of electric field and the average energy density are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.3 ×10-7 Jm-3 ; 2.15 ×10-7 Jm-3

b

4.3 ×10-7 Jm-3 ; 8.6 ×10-7 Jm-3

c

2.15 ×10-7 Jm-3 ; 4.3 ×10-7 Jm-3

d

8.6 ×10-7 Jm-3 ; 4.3 ×10-7 Jm-3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Erms=314 Vm-1 ; E0=Erms2        =314 x 2=444 Vm-1Average energy density of electric fielduE=14∈0E02 =14 x 8.8 x 10-124442 =433699 x 10-12 =4.3 x 10-7 Jm-3∴ Average energy density = 2uE = 2 x 4.3 x10-7 = 8.6 x 10-7 Jm-3
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring