The rms velocity of a gas at a given temperature is 300 m/s. What will be the rms velocity of a gas having twice the molecular weight and half the temperature in ‘K’
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 m/s
b
600 m/s
c
75 m/s
d
150 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vrms=3RTM Vrms∝TMhere temperature isT, molecular weight is M, given Vrms 1=300 m/s; M2=2M1;T2=T12 ; substitute,V1V2=T1T2×M2M1=2T1T1×2M1M1300V2=4V2=3002=150m/s=Vrms
The rms velocity of a gas at a given temperature is 300 m/s. What will be the rms velocity of a gas having twice the molecular weight and half the temperature in ‘K’