A rocket has total mass 1000 kg with fuel of 900 kg. It ejects fuel at the rate of 1 kg/s with an exhaust velocity of 2 km/s relative to rocket. The maximum velocity attained by rocket is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.3 km/s
b
4.6 km/s
c
2 km/s
d
4.6log10109km/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Final speed, vb=2.303ulogm0mc=2.303×2km/s×log10001000−900=4.6km/s. (log10 10 = 1)