A Rocket having initial mass 5 × 106 kg, which includes mass of fuel of mass 4 × 106 kg is ejecting gas with velocity 4000 m/s relative to Rocket. Then what will be the velocity of the Rocket when entire fuel finishes? ln5=1.6094
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6438 m/s
b
4500 m/s
c
3785 m/s
d
4000 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V = urec.ln(mM)V = 4000.ln(5×1061×106)V = 4000 ln(5)V = 6437.75 m/s