A rocket of initial mass 6000 kg ejects mass at constant rate of 200 kg/sec. with constant relative speed of 800 m/sec. The acceleration of the rocket after 5 sec is (neglect gravity)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 ms–2
b
16 ms–2
c
60 ms–2
d
32 ms–2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After 5 sec mass of the rocket 6000−5×200=5000kga=udmdtm=200×8005000=32ms−2
A rocket of initial mass 6000 kg ejects mass at constant rate of 200 kg/sec. with constant relative speed of 800 m/sec. The acceleration of the rocket after 5 sec is (neglect gravity)