A rocket of initial mass 6000 kg ejects mass at constant rate of 200 kg/sec. with constant relative speed of 800 m/sec. The acceleration of the rocket after 5 sec is (neglect gravity)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50m/s2
b
16m/s2
c
60m/s2
d
32m/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mass of the rocket after 5 sec 6000-5x200=5000kgforce on the rocket vdmdt=ma 800Ã200=5000a a=32m/s2