Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rocket is launched from the surface of Earth with an initial speed of 10 kms-1. The maximum distance of rocket from the surface of Earth is n×104 km. The value of n is __________.(Radius of Earth = 6400 km and escape velocity from Earth's surface = 11.2 km/s) Neglect atmospheric resistance.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.58.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

−GMmR+12mv2=-GMm(R+h)⇒−GMR+12v2=−GMR+h⇒12v2=−GM(R+h)+GMR⇒12v2=GM-1R+h+1R ⇒v2=2GMR1-11+hR here, 2GMR=ve2=11.22 ⇒1011.22=hR+h ⇒h=2.58×104km
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring