In a rocket the mass of the fuel is 90% of the total mass. The rocket is blasted from the launching pad. If the exhaust gases are ejected at a rate of 500ms−1what is the maximum speed attained by the rocket ? Neglect the effects of gravity and air resistance.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.15kms−1
b
1kms−1
c
1.5kms−1
d
9kms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum speed attained =Vmax=VlnM0McAs mass of the fuel is 90% of the total mass=500×2.303log1010=1.15kms−1∵Mc= mass of the container =M∘−90100M∘=10100M∘⇒M∘Mc=10