Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rocket of mass 100 kg burns 0.1 kg of fuel per sec. If velocity of exhaust gas is 1 km/sec, then it lifts with an acceleration of

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1000ms−2

b

100ms−2

c

10ms−2

d

1 ms−2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

dmdt=0.1kg/sec; Mass of the rocket =100kg u=1km/sec=1000m/sec.F=d(mu)dt=mdudt−udmdt=0as the mass is decreasing 100a−1000×0.1=0a=+1m/s2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A rocket of mass 100 kg burns 0.1 kg of fuel per sec. If velocity of exhaust gas is 1 km/sec, then it lifts with an acceleration of