Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rocket of mass 20kg has 180 kg of fuel. The exhaust velocity of fuel is 1.6 km/sec. Calculate the ultimate velocity of the rocket gained, when the rate of consumption of the fuel is 2kg/sec. (neglect gravity)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.7 km/sec

b

2 km/sec

c

10 km/sec

d

5 km/sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m0 = 20 + 180 = 200kg                   mdvdt=0 +-urdmdt ⇒∫0vdv = -ur∫mimf 1mdm ⇒v = ur ln mimf     = 3.7m/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring