A rocket set for vertical firing with a resultant acceleration of 5m/s2 if the fuel is finished 2 minutes then the maximum height reached by the rocket g=10m/s−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
36 km
b
18 km
c
55 km
d
54 km
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=0, a=5 m/s2, t=2×60=120sec S=h1From S=Ut+12at2⇒h1=125×120×120⇒h1=36kmVelocity gained by the rocket from V=U+at,V=0+5×120=600m/s The height attained after 2 sec is h2=V22g⇒h2=60022×10=18000m⇒h2=18kmTotal height attained by pocket H=h1+h2=36+18=54km