Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rocket set for vertical firing with a resultant acceleration of 5m/s2. If the fuel is finished in 2  minutes, then the maximum height reached by the rocket  is g=10m/s−2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

36 km

b

18 km

c

55 km

d

54 km

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The height attained by rocket in 2 minutes is  by the question, initial velocity=U=0;acceleration = a=5 m/s2;time elapsed=t=2×60=120sec;displacement=S=h1  S=Ut+12at2 ⇒h1=125×120×120 ⇒h1=36km---(1)Velocity gained by the rocket from  V=U+at,V=0+5×120=600m/s The height attained after 2 minutes is  h2=V22g⇒h2=60022×10=18000m⇒h2=18kmTotal height attained by rocket H=h1+h2=36+18=54km
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring