A rod of ferromegnetic material with dimensions 10cm × 0.5cm × 2cm is placed in a magnetising field of intensity 2 ×105 A/m. The magnetic moment produced due it is 6 amp–m2. The value of magnetic induction will be ----- 10–2 T.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B=μ0H+I ; I=MV=610 x 10-6=0.6 x 106 A/mB=4π x 10-72 x 105+6 x 105=100.5 x 10-2 T