A rod of length 50cm is pivoted at one end. It is raised such that it makes an angle 300 from the horizontal as shown and released from rest. Its angular speed when it passes through the horizontal (in rad/s ) will be ( g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.48.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Law of Conservation of Energy⇒mgl2sin30=12Iω2⇒mgl212=12ml23ω2⇒ω=3g2l=30=5.48 rad/s
A rod of length 50cm is pivoted at one end. It is raised such that it makes an angle 300 from the horizontal as shown and released from rest. Its angular speed when it passes through the horizontal (in rad/s ) will be ( g=10m/s2)