A rod of length 6 m has specific gravity ρ(=25/36). One end of the rod is tied to a 5 m long rope, which in turn is tied to the floor of a pool 10 m deep, as shown. Find the length (in m) of the part of rod which is out of water.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Assume x is the portion of rod outside waterθ is the angle made by rod with horizontalTorque acting on the rod about the point connecting rope and rod is zeroFB.l⊥=mg r⊥ (6−x)Aρωg⋅6-x2cosθ=6Aρrg.3cosθ 6-x22=18ρrρ=18×2536 ∴6-x=5 x=1 m