A rod of mass 0.720 kg and radius 6 cm rests on two parallel rails that are d=12 cm apart and length of rails is L=49 cm. The rod carries a current of i=48 A in the direction shown in figure. And rolls along the rails without slipping. A uniform magnetic field of magnitude 0.240 T is directed perpendicular to the rod and the rails. If it starts from rest, what is the speed of the rod as it leaves the rails.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.12 m/s
b
2.12 m/s
c
3.12 m/s
d
4.12 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using work energy theorem, Wby Magnetic force +Wby friction=ΔKE ⇒FL=12mv2+12Iw2 [Static friction does no work during pure rolling] ⇒Bid L=12mv2+1212mr2(vr)2 ∴ V=43idBLm=4×48×0.12×0.240×0.493×0.720=1.12m/s
A rod of mass 0.720 kg and radius 6 cm rests on two parallel rails that are d=12 cm apart and length of rails is L=49 cm. The rod carries a current of i=48 A in the direction shown in figure. And rolls along the rails without slipping. A uniform magnetic field of magnitude 0.240 T is directed perpendicular to the rod and the rails. If it starts from rest, what is the speed of the rod as it leaves the rails.