A rope of length 8 m and linear density 0.5 kg/m is lying lengthwise on a horizontal smooth floor. It is pulled by a force of 12 N. The tension at the mid-point would be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 N
b
8 N
c
6 N
d
4 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of the rope =8×0.5=4kgAcceleration =Fm=12d=3ms−2Mass upto 4 m or mid-point = 2 kgForce used to pull 2kg=2×3=6NSo, tension at the mid-point = 6 N.