A rope is stretched between two boats at rest. A sailor in the first boat pulls the rope with a constant force of 100 N. First boat with the sailor has a mass of 250 kg where asthe mass of second boat is double of this mass. If the initial distance between the boats was 120 m, the time taken for two boats to meet each other is (neglect water resistance between boats and water)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 s
b
20 s
c
5 s
d
30 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The force of 100 N acts on both the boats.250a1=100 and 500a2=100or a1=0.4ms−2 and a2=0.2ms−2The relative acceleration: a=a1+a2=0.6ms−2Using S=ut+12at2, we get120=(1/2)×0.6×t2 or t=20s