Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The rotational kinetic energy of a solid sphere of  mass 3 kg and radius 0.2 m rolling down an inclined plane of height 7 m is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

mgh=KET  +  KER=12 mv2  +  12  Iω2=12  mv2 + 12  25  mR2  v2R2=12  mv2 + 15mv2=  710  mv2mv2 =107 ×  3  ×  10  ×  7=300kER= 12  Iω2=15  mv2=60J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The rotational kinetic energy of a solid sphere of  mass 3 kg and radius 0.2 m rolling down an inclined plane of height 7 m is :