A rubber ball is dropped from a height of 5 m on a planet where the acceleration due to gravity is not known, On bouncing it rises to 1 .8 m. The ball loses its velocity on bouncing by a factor of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2/5
b
3/5
c
9/25
d
16/25
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the ball strikes the surface of planet, the potential energy is changed into kinetic energy.Thus12mv2=mghor v2 =2gh=2 x g x 5=10gAfter rebounce, v2 = u2 - 2 g hor u2 =v2 + 2gh∴u2=0+2×g×1⋅8=3⋅6gNow v2u2=10g3⋅6g=10036 or vu=106=53or u=35vThus the ball loses it velocity by a factor of1−35=25