A rubber ball is dropped from a height of 5 m on a planet where the acceleration due to gravity is not known. On bouncing, it rises to 1.8 m. The ball loses its velocity on bouncing by a factor of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16/25
b
2/5
c
3/5
d
9/25
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If ball falls from height h1 and bounces back up to height h2 then e=h2h1Similarly if the velocity of ball before and after collision are v1 and v2 respectively then e=v2v1So v2v1=h2h1=1.85=925=35i.e. fractional loss in velocity=1−v2v1=1−35=25