Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A rubber ball is released from a height of 5 m above the floor. It bounces back repeatedly, always rising to 81100 of the height through which it falls. Find the average speed of the ball. (Take g=10 ms−2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.0 ms−1

b

2.50 ms−1

c

3.50 ms−1

d

3.0 ms−1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let us say initial height is h .Velocity of ball just before hitting floor, u=2ghVelocity of ball just after hitting floor, V=euLet us say new height achieved is h'.So,V=2gh'⇒eu=2gh'⇒e2gh=2gh'Given : h'=81100h⇒e=0.9Total distance travelled by ball=S=h+2e2h+2e4h+2e6h...=h1+e21-e2=47.632 mTotal time taken = t=2hg+22e2hg+22e4hg+22e6hg=2hg1+e1-e=19 sAverage Speed , Vavg= Total distance  Total time =St ⇒Vavg=2.5 ms−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring