A rubber cord catapult has cross-sectional area 25 mm2 and initial length of rubber cord is 10 cm. It is stretched to 5 cm and then released to project a missile of mass 5 gm. Taking Yrubber =5×108N/m2 , velocity of projected missile is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 ms-1
b
100 ms-1
c
250 ms-1
d
200 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy stored in the rubber cord catapult will be converted into kinetic energy of mass.12mv2=12YAl2L⇒v=YAl2mL⇒v=5×108×25×10−6×5×10−225×10−3×10×10−2=250m/s