A rubber rope of length 8 m is hung from the ceiling of a room. What is the increase in length of rope due to its own weight? (Young's modulus of elasticity of rubber = 5×106 Nm-2 and density of rubber = 1.5 × 103 kg m-3. Take g = 10 ms-2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 mm
b
6 mm
c
24 mm
d
96 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Y = MgA×L2∆L( Length is taken as L2 because weight acts at C.G.)Now, M = ALρ[For the purpose of calculating mass, the whole of geometrical length L is to be considered]Y = ALρgL2A∆Lor ∆L = ρgL22Y = 1.5×103×10×8×82×5×106m = 9.6 × 10-2 m = 9.6×10-2×103 mm = 96 mm