S1 , S2 are two coherent sources of light. P is a point on the screen such that (S2P−S1P)=0.00897 cm . Wavelength of light used is 6000 A0 . The order of the fringe formed at P is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150 bright
b
150 dark
c
151 bright
d
151 dark
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Path difference x=0.00897 cm=897×10−7 m Wavelength λ=6000 A0=6000×10−10 m Path difference x=(2n−1)λ2 ⇒897×10−7=(2n−1)λ2 ⇒897×10−7 =(2n−1)6×10−72 ⇒2n−1=299 ⇒2n=300 ∴ n=150 dark