S1 and S2 are two coherent sources of sound of frequency 110 Hz each. They have no initial phase difference. The intensity at a point P due to S1 is I0 and due to S2 is 4I0 .If the velocity of sound is 330 m/s then the resultant intensity at P is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
I0
b
9I0
c
3I0
d
8I0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The wavelength of sound source =330110=3 metre. The phase difference between interfering waves at P is=Δϕ=2πλS2P−S1P=2π3(5−4)=2π3∴Resultant intensity atP=I0+4I0+2I04I0cos2π3=3I0