A sample contains 16 g of radioactive material, the half life of which is 2 days. After 32 days the amount of radioactive material left in the sample is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
less than 1 mg
b
1 / 4 g
c
1 /2 g
d
g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know that N=N0(1/2)t/Twhere N0=16g,t=32 and T=2n=161232/2=161216g N<1mg