A sample contains 16g of a radioactive material, the half life of which two days. After 32days, the amount of radioactive material left in the sample is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Less than 1 mg
b
(1/4)g
c
(1/2)g
d
1g.
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
32days =16×2 days i.e.16 half lives. ∴ amount of sample left =NN0=(12)16×16g =1616×16×16×16g =10016×16×16mg<1mg