A sample of monatomic hydrogen gas contains 100 atoms and all the atoms are in nth excited state. As the atoms come down to the ground state following various transitions, they release a total energy of 480049Rch (where 1 Rch = 13.6eV) . Find the value of N, where maximum possible number of photons emitted in the process is 7N x 100.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As all of atoms are in same nth state, they release equal energy (but number of transitions may be different for each). Released energy =480049×Rch Energy released per atom =4849Rch=4849×13.6eV=49−149×13.6=112−172×13.6eVSo, atoms are in 7th excited state initially.So, each atom can undergoes a maximum ofn(n−1)2=7×62=21 transitions (per atom). So, maximum possible number of photons emitted, by the sample of 100 atoms. =21×100=2100=7×3×100∴ N=3