In a sample of radioactive material, the probability that a particular nucleus will decay in next 2 hour is 8 x 10-4. The half-life (in hour) of the radioactive sample is [Take ln2=0.693,ln(0.9992)=−8×10−4
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 01732.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Probability that a particular nucleus will decay in next 2 hr is P=N0−NN0=8×10−4[N= surviving population after 2hr]⇒N01−8×10−4=N⇒ 1−8×10−4=e−λt ∵NN0=e−λt⇒ e−λt=0.9992⇒−λt=ℓn(0.9992)⇒−ln2t1/2×2=ln(0.9992) [∵t=2hr]⇒t1/2=2ln2ln(0.9992)hr=2×0.6938×10−4=1732.5hr