Sand drops vertically at the rate of 2 kgs–1 on to a conveyor belt moving horizontally with a velocity of 0.1 ms–1. The extra power needed to keep the belt moving is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.05 W
b
0.02 W
c
0.06 W
d
0.03 W
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force required to keep the belt moving = rate of increase of horizontal momentum of sand = mass per seconddmdt× velocity change =2×0.1=0.2 NPower = Force ´ velocity=0.2×0.1=0.02 W